fbpx
Персони, Важливе, Мистецтво Оксана Харьковчук

Виставка «Нью-Йорк – Іловайськ: Вибір. Пам’яті Маркіяна Паславського» у Музеї української діаспори

09.11.2019, 14:00

Що я можу сказати про людину, завдяки якій ти живий?

Це було у Мар’їнці на якомусь із тимчасових місць базування і, Маркіян, сказав такі слова: “Хлопці, не будьте героями, просто робіть свою справу”. Але він загинув як герой, коли прикривав відхід основної штурмової групи, тож завдяки цьому – десятки хлопців врятовані.

Вадим Гагін (позивний – Майстер)

 

Музей української діаспори спільно з Національним музеєм Революції Гідності продовжили виставку «Нью-Йорк – Іловайськ: Вибір», присвячену пам’яті Маркіяна Паславського (позивний – Франко). Виставковий проект висвітлить долю американського військового українського походження, який повернувся додому аби захищати свою країну. Відкрийте для себе історію цілого покоління, простеживши шлях одного військового. Героїв необхідно знати в обличчя.

«Історія розповідає нам про життя, боротьбу та смерть людини, яка народилася далеко за океаном, але повернулася на історичну Батьківщину. Усвідомлений вибір, зроблений Марком, за право бути українцем, покладаючи найдорожче, – власне життя», – наголосила Оксана Підсуха, директор Музею української діаспори.

«Виставка приурочена до 5-ої річниці з дня трагічної загибелі Маркіяна Паславського під Іловайськом, проте цей проект про впевненість і позитив. Адже, Маркіян навіть після смерті продовжує об’єднувати людей і народи», – розповідає куратор проекту Назарій Розлуцький.

This slideshow requires JavaScript.

У чотирьох тематичних залах у Музеї української діаспори представлено особисті речі, фотографії, артефакти з фондів, експонати, надані бійцями, – усе, що може розповісти про життя Маркіяна Паславського. Також на виставці можна переглянути видання «Заклик діяти» – роздуми Маркіяна про те, як змінити Україну на краще.

«Дуже добре, що у родині Марка збереглися записи про те, як змінити Україну. Адже, це не просто аналітика про економіку, політику, адміністрування, бізнес, приватну власність, а й цікаві речі, частина з яких вже почала втілюватися. Вони говорять нам про важливість Революції Гідності, про стратегічне мислення самого Маркіяна. Саме тому, родина упорядкувала роздуми, дух та світогляд, які зафіксовано у виданні», – зауважив Ігор Пошивайло, директор Музею Революції Гідності.

Окрема зала виділена під кінозал, де вперше демонструється тизер фільму “Made in Ukraine. Життя за життя”, створений Alex Studio Production (режисер Олег Ущенко). За словами режисера, невдовзі з’явиться документальний фільм, який відповідатиме характеру Маркіяна:

«То був хлопака швидкий, з аналітичним мисленням, але в той же час холоднокровний і впевнений у тому, що він знає. А за те, чого він не знав – ніколи не брався. Він не любив пафосу, а найбільше обожнював історії про маму. Про таких людей треба берегти пам’ять, а на їх історіях – вчитися жити».

Життя та становлення світогляду Маркіяна Паславського почалося в родині вихідців із України, навчання в українській школі та участі в Пласті.

This slideshow requires JavaScript.

Маркіян закінчив навчання у військовій академії Вест-Пойнт та почав служити в артилерійському підрозділі США, де отримав звання офіцерського складу капітана резерву. Однак, у 1992 році Маркіян Паславський вирішив назавжди переїхати до України. Він брав активну участь у Помаранчевій революції, Євромайдані, де під час розстрілу на вулиці Інститутській дивом уцілів.

«На світлинах, зроблених різними фотографами, ви побачите і його особисті. Тут представлено найстрашніший день, 20 лютого 2014 року, коли на вулиці Інститутській полягло чимало протестувальників. Ви можете оглянути колекцію речей, яку він зібрав і привіз у штати, щоб наочно показувати американцям, чим був український Майдан. Особиста каска та окуляри Маркіяна – порівняння з світлиною», – розповідає куратор проекту Назарій Розлуцький.

Маркіян вирішує віддано служити своєму народові до кінця: приймає українське громадянство і вступає в добровольчий батальйон «Донбас». Згодом, 26 червня 2014 року приймає присягу українського воїна і відправляється в зону бойових дій. На всіх цих фотографіях – буремне літо 2014 року. Про те, як звільняли українські міста: Артемівськ (нині – Бахмут), Попасну, Лисичанськ, Первомайськ, розповідається про бої під Кураховим, Мар’їнкою, зрештою під Іловайськом.

This slideshow requires JavaScript.

За словами організаторів, у цей дуже складний період на війні для України, саме добровольчий батальйон став ще однією сім’єю Маркіяна Паславського. Герой брав участь у боях проти російсько-терористичних військ, захищав свою країну, загинув під Іловайськом.

«Що я можу сказати про людину, завдяки якій ти живий?

Це було у Мар’їнці на якомусь із тимчасових місць базування і, Маркіян, сказав такі слова: “Хлопці, не будьте героями, просто робіть свою справу”. Але він загинув як герой, коли прикривав відхід основної штурмової групи, тож завдяки цьому – десятки хлопців врятовані. Для своїх  рідних, близьких, такі люди як Франко – герої. Єдиною найвищою нагородою він вважав – Лицарський Хрест Добровольця, яку я вручив його мамі. Я сподіваюсь, виставку побачить багато українців, і що вона відбудеться в Америці», –  розповідає Вадим Гагін, побратим Маркіяна, боєць добровольчого батальйону «Донбас», позивний – Майстер.

This slideshow requires JavaScript.

Спільними зусиллями родини Маркіяна Паславського, Музею української діаспори, Музею історії міста Києва, Національного меморіального комплексу Героїв Небесної Сотні – Музею Революції Гідності та бійців добровольчого батальйону «Донбас» вдалося створити життєстверджуючий та пам’ятний виставковий проект.

«Коли до нас звернулися із пропозицією виставки, присвяченій пам’яті Маркіяна, ми не уявляли такого величавого проекту. Тож безмежно вдячні всім, хто долучився до цієї виставки. На могилі Маркіяна написано слова із заповіді Тараса Шевченка: “І мене в сім’ї великій новій, незабудьте пом’янути незлим тихим словом”», – подякувала Олена Паславська, сестра полеглого героя Маркіяна Паславського.

Поруч із могилами давньоруського князя, Героїв Крут та невідомого активіста Євромайдану знайшов вічний спочинок захисник України Маркіян Паславський. Пластун загинув 19 серпня 2014 року в бою під Іловайськом на Донбасі.

1 липня 2015 р. на честь Марка його позивним – «Франко» названо один із танків танкової роти 46-го окремого батальону спеціального призначення ЗСУ «Донбас-Україна».

Указом Президента України № 557/2015 від 25 вересня 2015 р., «за особисті заслуги у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, самовіддане служіння Українському народові», нагороджений орденом Данила Галицького (посмертно).

 

Нагороджений Залізним Пластовим Хрестом (посмертно).

Указом № 23 від 9 червня 2017 р. нагороджений відзнакою «Народний Герой України» (посмертно).

Іноземний брате, твій величний подвиг ніколи не забуде вдячна Україна.
За вашу та нашу свободу! Від простої української жінки та її дітей.

Фото: Оксана Харьковчук

Офіційний сайт Музей української діаспори

Facebook

Офіційний сайт Національний музей Революції Гідності

Facebook

Офіційний сайт Книга пам’яті полеглих за Україну.

Бути чи не бути?

Існує так багато напрямків, але чомусь із року в рік про жовтневі челенджі чуємо лише від художників та письменників. Може, ми чогось не знаємо? 🍁 Вирішили поміркувати, і ось що з цього вийшло. Вуличне мистецтво Воно різноманітне: ярнбомбінг (светри на деревах бачили? ото ж бо), мозаїки, трафаретні малюнки, орнаменти до святкувань. Можна збиратися у групи […]

Слони харчуються на сміттєзвалищі?

Світлина Тілахана Тармапалана перемогла у фотоконкурсі Королівського біологічного товариства (RSB). На фото стадо слонів, які харчуються на сміттєзвалищі у Шрі-Ланці. Такі випадки часто призводять до отруєння, захворювання і навіть гибелі тварин. Судді вважають, ця робота найбільш точно відображає цьогорічну тему: «Наш мінливий світ». Грошова винагорода становить $1300. Інші фотороботи, які відзначило журі: ■ Ашвін Гіртан […]

ARTEFACT – Chernobyl 33: річниця

З огляду на останні події, про які ми вже писали, пригадали один із найгучніших мистецьких заходів. Минув рік, і цей проєкт набуває дедалі більшого значення для України і світу. З 26 вересня по 6 жовтня (2019) у павільйоні Річкового вокзалу (Київ) презентували міжнародну медіа-арт виставку «ARTEFACT: Chernobyl 33». Проєкт підкреслює проблеми сучасності: фейкові новини, медіаграмотність, маніпуляція. […]

Сучасне мистецтво • Імпресіонізм

Твори імпресіоністів можуть видатися застарілими, проте колись вони здійснили революцію. Перед нами – митці XIX століття, що вийшли зі своїх майстерень назустріч новій ері у мистецтві. Їх висміювали, поки вони робили свою справу, обравши дуже вдалий момент: технологічний прогрес, поява фотографії, нові філософські ідеї. Вони писали просто на вулицях, ще не знаними тоді прийомами: швидкі […]