fbpx
Свята та традиції, Важливе Марія Старікова

Введення у храм Пресвятої Богородиці 2019 в Україні: історія, традиції та прикмети свята

04.12.2019, 12:00

Введення у храм Пресвятої Богородиці 2019 в Україні припадає на середу і традиційно відзначається 4 грудня. Це значиме, велике і світле свято. Воно має й іншу назву — Третя Пречиста.

Головна мета Богородичних свят — продемонструвати велич, гідність і святість Пречистої Діви Марії, Її роль у відкупленні людського роду. Свято Введення у храм висвітлює дитинство Пресвятої Богоматері.

Історія свята

Переказ свідчить, що праведні Іоаким і Анна не могли мати дітей і просили у Бога дарувати їм дитя, а в подяку пообіцяли народжену дитину віддати йому на служіння.

Згодом народилася дівчинка, майбутня Богоматір, яку нарекли Марією. У віці трьох років батьки повели дочку до храму Господнього. Перш, ніж увійти, Марія самостійно подолала 15 високих щаблів. Вона не вередувала і не плакала, чим здивувала свідків події. Епізод зображено на іконі Введення в храм Пресвятої Богородиці.

Первосвященик Захарія ввів юну Діву Марію в Святая Святих, куди не було доступу іншим людям. Він сам лише раз на рік відвідував це приміщення з очисною жертовною кров’ю — і це також здивувало присутніх.

У Єрусалимському храмі Марія старанно читала Священне Писання, займалася рукоділлям, постійно молилася і зростала в любові до Бога. Тут вона залишалася до свого повноліття і заручення з майбутнім чоловіком, праведним Йосипом.

Традиції свята

У календарному циклі українського народу свято замикає осінній сезон і починає зимовий. До Введення можна копати землю, а від Введення і до Благовіщення — не можна. Хто перший прийде на Введення до хати, той буде вісником добра або лиха. «Коли ввійде молодий, гарний, здоровий чоловік, а до того із грошима, то це добра ворожба: весь рік у хаті будуть усі здорові і будуть гроші вестися. Коли ж увійде старий, хворий, особливо стара баба, або коли хтось прийде чогось зичити, — то це злий знак» (І. Франко «Народився Календар»).

Звечора святили воду дохристиянським звичаєм: брали її у місці, де сходяться три води, проливали через полум’я, щоб уживати проти хвороб, від зурочення та на любовні чари.

Також це свято пов’язано із культом померлих: «На цей день Бог відпускає праведні душі подивитися на своє тіло, тому воно називається Видінням, що душа дивиться на своє тіло» (М. Грушевський).

Цього дня рибалки поспішали зробити останню риболовлю. Не дивлячись на пост, влаштовували розкішні ярмарки. Починалися катання на санках і ворожіння на те, яким буде новий господарський рік. 

Прикмети свята

Якщо у день Введення в храм Пресвятої Богородиці морозно, то зима буде м’якою. Якщо тепло, то зима буде лютою.

Вважалося, що до 4 грудня ходити по льоду ще небезпечно, зате після він стає вже досить міцним.

Щоб рік провести вдало, а взимку не хворіти, наші предки обов’язково вітали братів Морозів.

Вважалося, що вода цього дня стає приворотною, тому дівчата щедро поїли хлопців, які їм подобалися.

Наші пращури у цей день традиційно ходили у гості. Якщо першою зайде жінка — до невдачі, а якщо чоловік, то господарі будинку мали багатство і сите життя.

Введення у храм Пресвятої Богородиці 2019 в Україні / Фото з відкритих джерел

Бути чи не бути?

Існує так багато напрямків, але чомусь із року в рік про жовтневі челенджі чуємо лише від художників та письменників. Може, ми чогось не знаємо? 🍁 Вирішили поміркувати, і ось що з цього вийшло. Вуличне мистецтво Воно різноманітне: ярнбомбінг (светри на деревах бачили? ото ж бо), мозаїки, трафаретні малюнки, орнаменти до святкувань. Можна збиратися у групи […]

Слони харчуються на сміттєзвалищі?

Світлина Тілахана Тармапалана перемогла у фотоконкурсі Королівського біологічного товариства (RSB). На фото стадо слонів, які харчуються на сміттєзвалищі у Шрі-Ланці. Такі випадки часто призводять до отруєння, захворювання і навіть гибелі тварин. Судді вважають, ця робота найбільш точно відображає цьогорічну тему: «Наш мінливий світ». Грошова винагорода становить $1300. Інші фотороботи, які відзначило журі: ■ Ашвін Гіртан […]

ARTEFACT – Chernobyl 33: річниця

З огляду на останні події, про які ми вже писали, пригадали один із найгучніших мистецьких заходів. Минув рік, і цей проєкт набуває дедалі більшого значення для України і світу. З 26 вересня по 6 жовтня (2019) у павільйоні Річкового вокзалу (Київ) презентували міжнародну медіа-арт виставку «ARTEFACT: Chernobyl 33». Проєкт підкреслює проблеми сучасності: фейкові новини, медіаграмотність, маніпуляція. […]

Сучасне мистецтво • Імпресіонізм

Твори імпресіоністів можуть видатися застарілими, проте колись вони здійснили революцію. Перед нами – митці XIX століття, що вийшли зі своїх майстерень назустріч новій ері у мистецтві. Їх висміювали, поки вони робили свою справу, обравши дуже вдалий момент: технологічний прогрес, поява фотографії, нові філософські ідеї. Вони писали просто на вулицях, ще не знаними тоді прийомами: швидкі […]