fbpx
Спецпроекти Шубенков А.

Українська ікона слободи Борисівки засяяла по-новому

23.02.2019, 16:17

Перша в Україні виставка «борисівських» ікон відкрилася в Музеї Івана Гончара. Тут представлені українські ікони, виготовлені на історичних землях Слобожанщини кінця ХІХ – початку ХХ століття. Саме тоді слобода Борисівка була потужним народним іконописним осередком.

This slideshow requires JavaScript.

Ініціатором виставки став внук славетного українського письменника Івана Гончара Ієродиякон Януарій, який придбав і передав до музею 250 ікон. Очистивши від бруду й пилу, працівники музею прикрасили їх українськими рушниками з прекрасною вишивкою.

 «Колись, на Ніженщині, Януарію доручили розписувати ікони, і він звернув увагу на їх стилістику, образи та колорит. Він почав збирати ікони як художник для художників, щоб вони могли використовувати віртуозність малюнків та інші знахідки в своїх роботах. Януарій продовжує традицію меценатства, яку колись започаткували родини Гончарів-Матвієнків. Як і його дідусь, він робить все для того, щоб іконописний промисел як явище української культури не зник», – розповідає Тетяна Миколаївна Пошивайло, заступник генерального директора Музею Івана Гончара, куратор виставки.

Мандруючи землями Чернігівщини, Київщини, Одещини та Черкащини протягом чотирьох років аби зібрати унікальні зразки «борисівських» ікон, автор виставки обстежив понад сто українських сіл.

Храмова ікона писалася ченцями в іконописних школах при монастирях та церквах, а народна малювалася селянами. Їх виготовляли на купівлю та продаж, часто дарували у церкви, пізніше – зберігали по горищах.

«Займалися іконописом часто в сімейному колі: батько міг малювати, жінка оздоблювати, а син домальовувати певні деталі, переймаючи таким чином ремесло батька.  Інколи майстри об’єднувалися в артілі, поділяючи між собою робочі процеси. Багато майстрів вступали в імператорську академію мистецтв, що свідчить про їх професіоналізм», – пояснює Наталя, екскурсовод Музею Івана Гончара.

У минулому «борисівські» ікони здобули популярність завдяки оригінальності техніки іконопису, декору та іконографічному трактуванню. В середині 19 ст в Борисівці іконописці поділяються на два розряди: іконописці-«красочники» та іконописці-«личкуни». «Красочники» малювали ікону повністю, одяг, фон, а «личкуни» малювали лиш обличчя, руки та інколи ноги. Створені майстрами образи вирізнялися красномовністю сюжетів, простотою малюнку та композиції, лінійним трактуванням постатей.

Унікальність «борисівськиих» ікон полягає в їх оздобленні, яке придумали монахині Тихвінського жіночого монастиря. Тут можна побачити цілу низку цікавих орнаментальних технік з використанням фольги, тиснення, оксамиту і, навіть, вплетених ниток вовни. Образи прикрашені квітами – основним мотивом української народної ікони. Найпопулярнішими сюжетами стали зображення Богоматері, Христа, Святого Миколая, Покрови Пресвятої Богородиці.

Наприкінці XIX ст. у іконописних майстернях слободи працювало приблизно 500 малярів. У кожній артілі за тиждень виготовлялося від 18 до 25 образів, протягом року – до 750 ікон. За роки невпинної праці у Борисівці було створено близько 307 тисяч ікон. Їх продавали як в Україні, так і на Кубані, Кавказі, Болгарії, Сербії. Саме тому, Борисівський іконописний промисел можна вважати унікальним художнім явищем української культури.

Однак, про «борисівські» ікони довгий час ніхто не говорив, вони була недооцінені.

 «Раніше я ніколи не бачила ікон з таким оформленням. Я вражена. Виконані трохи в наївній, народній манері, але зроблені гарно, пропорційно з дуже багатим оздобленням. Ікони – невід’ємна частина української культури. Якщо раніше це було повсякденністю та необхідністю, зараз це – більш декоративна частина життя. Прагну дізнатися про це явище культури більше», – захоплено ділиться своїми враженнями Марина, відвідувачка

«Відвідую цю виставку не перший раз. Повернулася, щоб краще роздивитися. Відчуваю справжній потяг до цього мистецтва, адже воно нагадує мені дитинство. Адже виросла я саме в тих краях (межа Чернігівської та Сумської області) і маю ікони від бабусі, тож мені цікаво було їх порівняти. Ця виставка для мене надзвичайна, стільки ікон я бачу вперше. Автор довгі роки збирав та зберігав ці скарби, і нарешті має змогу показати нам українське духовне багатство. Приємно тут бути, заспокоює душу», – каже Любов, відвідувачка виставки.

Офіційний сайт: https://honchar.org.ua/

Сторінка в Фейсбуці

Поселення гуцульських «гобітів» у Карпатах

У карпатській Верховині завершили другу чергу будівництва автентичного проєкту «Гобітхіл». Андрій Боєчко, один із авторів проєкту повідомив, що це не готельний комплекс і не турбаза, а окреме містечко, презентацію якого планують 4-го червня. Він також наголошує, що казкове місто-країна матиме свій герб, гімн, прапор, валюту, конституцію, декларацію про незалежність від орків тощо. Перші 10 криївок […]

Українці відзначають День Вишиванки 🌺

У третій четвер травня відзначають Всесвітній День Вишиванки.  Для українців це – не предмет одягу, а національний символ і талісман. Наші предки вірили, що вона може захистити від злих сил. Вишиванка відображає особливості регіонів України: через візерунки, кольори, нитки із використанням кори, листя та квітів. Цьогорічна тема – формування дерева роду. Мета – збереження пам`яті […]

Музей у Канзас-Сіті відвідали пінгвіни

Культурні установи продовжують змагання за увагу відвідувачів. Цього разу відмітився Канзас —> 🖼 🐧🐧🐧 Так, Музей мистецтв Нельсона-Аткінса об`єднався із міським зоопарком та запросив до себе його постійних жителів – трьох перуанських пінгвінів. Вони відвідали музей, де «уважно розглядали роботи і почували себе вельми поважно». Директор зоопарку Ренді Вістхоф відмітив, що крилатим екскурсія дуже сподобалась […]

Добірка онлайн-колекцій музеїв світу, від яких захоплює подих 🏛

Рекомендація The News&Culture👇🏻 ▪️ Виставки у Метрополітен-музеї, Нью-Йорк Музей мистецтва Метрополітен – один із найбільш відвідуваних у світі. Його засновано у 1870 році в Нью-Йорку (США). Будівлю розміщено між трьома знаковими місцями: The Met Fifth Avenue, The Met Breuer та The Met Cloisters. Музей зберігає твори мистецтва з усього світу: скарбниця рідкісних предметів, пам’ятки Стародавніх […]