fbpx
Мистецтво, Важливе Марія Старікова

УКРАЇНА – ЦЕ «ВАУ»

05.01.2020, 18:00

На Центральному залізничному вокзалі функціонує інтерактивна виставка Ukraine WOW — пілотна подія у новому арт-просторі поблизу 14-ої колії. Щоб зберегти автентичність, колії залишили, а щоб зробити простір інклюзивним —  встановили пандуси та спеціальний ліфт. Проєкт реалізовано за підтримки Укрзалізниці та піар-агенції GresTodorchuk.

«Україна може бути “вау” тільки за однієї умови. Якщо ти сам — вау».

Залізниця пов`язує міста й містечка, моря та гори, людей усіх поколінь та професій — і в цьому, власне, її цінність. Спершу організатори планували розповісти, як вона функціонує, та чим далі рейками, тим збільшувалося бажання донести, що залізниця — не лише вагони та машиністи. Це люди та їх історії. Це небо за вікном: блакитне, сіре, рожеве, небо на будь-який смак! Це пісні, які ти слухаєш у навушниках та книги, прочитані в дорозі. Це присмак чаю, аромат польових квітів та купа спогадів, і усе це — важливі незабутні моменти. Від сходу до заходу, із півночі до півдня Україна дійсно вражає.

Сучасні технології у поєднанні із сучасним мистецтвом дозволяють занурити глядача в красу рідного краю та перенести у будь-які місце й час. Від Ukraine now до Ukraine wow — лише одна риска в літері, тож рушаймо! Попереду — цілих сім тематичних зон!

«Купе»

Перше, що помічаємо — сентиментальну інсталяцію із кейсами, як символ подорожі, що починається зі збору речей (та намагань запхнути необхідне до валізи). Праворуч — гіперболізована конструкція купе: усі ми були дітьми та їхали кудись уперше. Тут і зараз — ми маленькі, а все довкола — велетенське. Валізи занесені, чай заварений, лунає дзвін — вже поїхали.

«Перше знайомство»

… зі своєю країною. Її ароматами, ландшафтами, видами та людьми. У цій зоні наші особисті історії зливаються в єдину розповідь та інфографіку «якби Україна була потягом». Тут починається інтерактивність: відвідувачі можуть послухати, як шумить Чорне море та співають українські села, відчути історичну пам`ятку на дотик, вгадати міста по фото й роздивитися колекцію ґрунтів (загалом в Україні їх існує понад 659 видів!).

«Душевна розмова»

Наша країна може розповісти багато: про те, що дано їй природою і про те, що вона здобула сама. Ця зона має відразу кілька напрямків: блакитні «місця», рожева «культура», жовта «історія» та чорна «економіка». Вони розташовані хронологічно, перетинаються й дозволяють прокласти свій унікальний маршрут. Окуляри віртуальної реальності, конструкція Батьківщини-мати із кінозалом усередині, 10 із 14 аркушів абетки Георгія Нарбута, бурштинова стіна, останній автопортрет Казимира Малевича і перші срібні гривні.

«Сон»

Казковий простір, гра світла, футуристичне флуоресцентне містечко, рожевий вагон та геометричний світ звуків і подушок у ньому – клац! клац! клац! Мабуть, тут була зроблена найбільша кількість селфі, ніж у будь-якій іншій зоні. Перепочинок, що являє собою марення, перешіптування сусідів про сни та мрії, і монотонність, ненав`язливу й через це приємну. Взагалі-то, сон — момент інтимний, тому ти можеш сховатися від усіх в купе, а можеш приєднатися до тихої розмови. Подорожні бесіди — особливі.

«Зупинка»

У цій зоні розташовано понад 40 жовтих скриньок-атракціонів — за кожною з дверцят можна знайти, зокрема, черепицю з даху Чернівецького національного університету, затоплене селище Бакота, інгредієнти полтавського борщу, тунель кохання чи мініатюру Київського вокзалу.

«Здача купе»

Яскрава інсталяція — серце України, що б`ється швидше, коли ти поруч. Цікаві ігри, можливість озвучити мультфільми та поговорити один із одним у «купе знайомств»: разом з дистанцією між вами змінюються й умови спілкування. Ukraine WOW — це не лише про враження, а ще й можливість дізнатися купу фактів. Хто з українців отримав «Оскар»? Чи живуть в Україні рожеві пелікани? Цього разу, здаючи купе, ми нічого не втрачаємо, навпаки — залишаємо вагони в кілька разів багатші, ніж були до того.

«Прибуття»

Відчуваєш: це ще не все. Потяг гальмує, ти хапаєш свій квиток, на якому — передбачення або цитата, прямуєш до виходу й точно знаєш: це ще не все. Попереду — безліч подорожей, подорожніх розмов та подорожнього чаю, подорожніх пейзажів за вікном та подорожніх пісень. Ти точно знаєш, що «подорожній» тут — не тавтологія і не брак словникового запасу, а особливий простір і стан. 

Тож ні, це точно не все, оскільки все — ще попереду.

Фото: Марія Старікова

Бути чи не бути?

Існує так багато напрямків, але чомусь із року в рік про жовтневі челенджі чуємо лише від художників та письменників. Може, ми чогось не знаємо? 🍁 Вирішили поміркувати, і ось що з цього вийшло. Вуличне мистецтво Воно різноманітне: ярнбомбінг (светри на деревах бачили? ото ж бо), мозаїки, трафаретні малюнки, орнаменти до святкувань. Можна збиратися у групи […]

Слони харчуються на сміттєзвалищі?

Світлина Тілахана Тармапалана перемогла у фотоконкурсі Королівського біологічного товариства (RSB). На фото стадо слонів, які харчуються на сміттєзвалищі у Шрі-Ланці. Такі випадки часто призводять до отруєння, захворювання і навіть гибелі тварин. Судді вважають, ця робота найбільш точно відображає цьогорічну тему: «Наш мінливий світ». Грошова винагорода становить $1300. Інші фотороботи, які відзначило журі: ■ Ашвін Гіртан […]

ARTEFACT – Chernobyl 33: річниця

З огляду на останні події, про які ми вже писали, пригадали один із найгучніших мистецьких заходів. Минув рік, і цей проєкт набуває дедалі більшого значення для України і світу. З 26 вересня по 6 жовтня (2019) у павільйоні Річкового вокзалу (Київ) презентували міжнародну медіа-арт виставку «ARTEFACT: Chernobyl 33». Проєкт підкреслює проблеми сучасності: фейкові новини, медіаграмотність, маніпуляція. […]

Сучасне мистецтво • Імпресіонізм

Твори імпресіоністів можуть видатися застарілими, проте колись вони здійснили революцію. Перед нами – митці XIX століття, що вийшли зі своїх майстерень назустріч новій ері у мистецтві. Їх висміювали, поки вони робили свою справу, обравши дуже вдалий момент: технологічний прогрес, поява фотографії, нові філософські ідеї. Вони писали просто на вулицях, ще не знаними тоді прийомами: швидкі […]