fbpx
Свята та традиції, Важливе Харьковчук Оксана

Трійця 2019 в Україні: історія, традиції та прикмети свята

16.06.2019, 10:00

This slideshow requires JavaScript.

Свята Трійця 2019 року в Україні припадає на неділю, 16 червня. Християни відзначають Трійцю на п’ятдесятий день після Великодня, тому це свято має ще одну назву – «П’ятидесятниця».

Свята Трійця – одне з 12 найважливіших свят для християн, яке нагадує про три прояви Бога у вигляді Отця, Сина і Святого Духа. Людина має втілити віру в своєму житті, пройти дорогою праведності до миру й радості у Царстві Небесному.

Трійця 2019 в Україні: історія свята

Згідно з православним ученням, свято отримало назву на честь зішестя Святого Духа на апостолів, яке їм пообіцяв Ісус Христос перед Вознесінням на небеса.

На десятий день з небес спустився Святий Дух і подарував апостолам здатність лікувати людей та говорити іншими мовами. Після цього, апостоли почали проповідувати силу Господа і смерть Ісуса Христа за гріхи всього людства в усьому світі.

Згодом, на тому місці, куди спустився Святий Дух і де були апостоли і Матір Божа – горі Сіон в Єрусалимі, побудували першу християнську церкву.

Свято «П’ятидесятниці» почали відзначати після прийняття церквою догмата про Трійцю у IV столітті. Православна «П’ятидесятниця» відзначається за Юліанським календарем, а католицька та протестантська «П’ятидесятниця» – за григоріанським.

У неділю, перший день «П’ятидесятниці», церква присвячує переважно на славу усієї Пресвятої Трійці, і цей день в народі називається Троїцьким Днем. Другий же, понеділок – на похвалу Духа Святого, від чого й зветься він Духовим Днем.

Трійця 2019 в Україні: традиції свята

Здавна українці відзначають перший день дуже урочисто. Напередодні свята домівки, церкви та храми прикрашають зеленою травою як-от м’ята або полин, вінками з гілок берези, клена, липи та живими квітами, зокрема, любистком, чебрецем, соном. Звідси ще одна назва свята – Зелені свята.

За народним повір’ям, у цей день всі рослини володіють цілющими властивостями. Тож на Трійцю слід готувати трави на зиму.

Традиційно, зранку господині пораються в оселі та готують святкове застілля. Раніше, зробивши господарські справи, люди вбиралися у святковий одяг, сідали в хаті й чекали, поки вдарять у церковні дзвони. Ударить дзвін — блага звістка. Тоді всі побожно хрестилися й ішли до церкви.

Кожна дівчина відповідно до святкового звичаю несе в руках свіжі квіти. Ідучи до церкви, люди радо вітають одне одного зі святою неділею. Під час богослужіння у церкві кожен тримає квіти або зелень у руках, висловлюючи тим самим радість і вдячність Богові за духовне життя. Поставлений вдома букет – здатен захистити будинок від злих духів і хвороб.

За традицією, після служби люди чекають, поки їх окроплять свяченою водою. Також освячували оселі та господарські будівлі, адже вірили: отримують благословення та захист.

 

За переказами, під час зелених свят з’являються русалки та духи, які можуть завдати людям шкоду. Однак, молоді незаміжні дівчата потайки ходили до лісу для ворожіння: пускали сплетені вінки по воді, щоб русалки допомогли знайти їм багатих наречених. Якщо вінок плив швидко, то дівчину очікували зміни у житті та добрий рік. Ворожіння на судженого супроводжувалися піснями, хороводами та веселощами.

А ще люди вірили, що якщо дівчина запитає у зозулі, коли буде її весілля, то птах прокує кількість років, які залишилося чекати. Саме тому, Трійця завжди вважалася дівочим святом.

Трійця 2019 в Україні: прикмети свята

У народі побутують вірування, чого не можна робити у цей святковий день. Перша прикмета – не призначати весілля, вінчання та хрещення, адже сім’ю може чекати біда. Також забороняється прибирати, шити, випікати і працювати на городі; слід уникати поганих думок, заздрощів або злості. За повір’ям, не можна купатися у водоймах, ходити в ліс або на поле – нечисті сили завдадуть шкоди.

У цей день ні в якому разі не можна порушувати спокій землі: копати землю, орати, косити траву, колоти дрова, ламати і пиляти дерева і навіть садити рослини. Інакше чекайте біди. Наступного дня працювати на землі також забороняється, однак у пошуках скарбу добра людина може знайти щось цінне для себе.

Натомість, Святу Трійцю бажано провести в молитві та роздумах про життя, відмовившись від усіх мирських турбот.

Трійця 2019 в Україні / Фото з відкритих джерел

[ Molodist ] Бесіда з Івет Кастело | «Охос-Неґрос»

Команда The News&Culture цілий тиждень відвідувала заходи і покази Київського Міжнародного кінофестиваля «Молодість» 2020. Ми переглянули багато стрічок, спілкувалися з акторами та режисерами, і тепер, коли все вже позаду, розпочинаємо унікальний цикл кіно-матеріалів. Перший пішов!  Номінація: Міжнародний конкурс Режисери: Марта Лайяна, Івет Кастело Країна: Іспанія / 2019 Про що: Паула вирушає на канікули до містечка […]

7 ЕКО-СТРІЧОК ПРО НАШ СВІТ 🌎

Люди повинні припинити використовувати природу, як майстерню для своїх експериментів. Кожен з нас може зробити щось корисне, але що? Для початку – давайте більше дізнаємось про світ, в якому ми живемо. 1. «Наша планета» | Our Planet (2019) Цикл документальних фільмів від Netflix. Кожна серія розповідає про окрему частину природи: ліси, джунглі, океани, льодовики. Прекрасна […]

Екзопланети: що це?

Науковці з Ворицького університету Великобританії створили штучний інтелект, на базі даних з телескопа «Кеплер». Нейромережа розрізняє випромінювання планет, чим відрізняє реальних від помилкових. В ході експерименту вона відкрила 50 нових екзопланет – тепер їх вивчатимуть астрономи. Екзопланети перебувають за межами Сонячної системи. Вони дрейфують космічним простором; обертається навколо інших зірок від 1 до 200 днів. […]

Нові часи потребують інноваційних рішень

Що цікавого сталося у сфері інновацій за останні два тижні? Ділимось 📱📲 🔸 Креативна агенція Ffface спільно з брендом одягу Finch розробили мерч з доповненою реальністю для Pepsi. Якщо відкрити фільтр Instagram та навести камеру на футболку, з принта випливають бульбашки, які можна лопати, а в одну з них – помістити користувача. 🔸 У безкоштовному […]