fbpx
Свята та традиції, Важливе Харьковчук Оксана

Трійця 2019 в Україні: історія, традиції та прикмети свята

16.06.2019, 10:00

This slideshow requires JavaScript.

Свята Трійця 2019 року в Україні припадає на неділю, 16 червня. Християни відзначають Трійцю на п’ятдесятий день після Великодня, тому це свято має ще одну назву – «П’ятидесятниця».

Свята Трійця – одне з 12 найважливіших свят для християн, яке нагадує про три прояви Бога у вигляді Отця, Сина і Святого Духа. Людина має втілити віру в своєму житті, пройти дорогою праведності до миру й радості у Царстві Небесному.

Трійця 2019 в Україні: історія свята

Згідно з православним ученням, свято отримало назву на честь зішестя Святого Духа на апостолів, яке їм пообіцяв Ісус Христос перед Вознесінням на небеса.

На десятий день з небес спустився Святий Дух і подарував апостолам здатність лікувати людей та говорити іншими мовами. Після цього, апостоли почали проповідувати силу Господа і смерть Ісуса Христа за гріхи всього людства в усьому світі.

Згодом, на тому місці, куди спустився Святий Дух і де були апостоли і Матір Божа – горі Сіон в Єрусалимі, побудували першу християнську церкву.

Свято «П’ятидесятниці» почали відзначати після прийняття церквою догмата про Трійцю у IV столітті. Православна «П’ятидесятниця» відзначається за Юліанським календарем, а католицька та протестантська «П’ятидесятниця» – за григоріанським.

У неділю, перший день «П’ятидесятниці», церква присвячує переважно на славу усієї Пресвятої Трійці, і цей день в народі називається Троїцьким Днем. Другий же, понеділок – на похвалу Духа Святого, від чого й зветься він Духовим Днем.

Трійця 2019 в Україні: традиції свята

Здавна українці відзначають перший день дуже урочисто. Напередодні свята домівки, церкви та храми прикрашають зеленою травою як-от м’ята або полин, вінками з гілок берези, клена, липи та живими квітами, зокрема, любистком, чебрецем, соном. Звідси ще одна назва свята – Зелені свята.

За народним повір’ям, у цей день всі рослини володіють цілющими властивостями. Тож на Трійцю слід готувати трави на зиму.

Традиційно, зранку господині пораються в оселі та готують святкове застілля. Раніше, зробивши господарські справи, люди вбиралися у святковий одяг, сідали в хаті й чекали, поки вдарять у церковні дзвони. Ударить дзвін — блага звістка. Тоді всі побожно хрестилися й ішли до церкви.

Кожна дівчина відповідно до святкового звичаю несе в руках свіжі квіти. Ідучи до церкви, люди радо вітають одне одного зі святою неділею. Під час богослужіння у церкві кожен тримає квіти або зелень у руках, висловлюючи тим самим радість і вдячність Богові за духовне життя. Поставлений вдома букет – здатен захистити будинок від злих духів і хвороб.

За традицією, після служби люди чекають, поки їх окроплять свяченою водою. Також освячували оселі та господарські будівлі, адже вірили: отримують благословення та захист.

 

За переказами, під час зелених свят з’являються русалки та духи, які можуть завдати людям шкоду. Однак, молоді незаміжні дівчата потайки ходили до лісу для ворожіння: пускали сплетені вінки по воді, щоб русалки допомогли знайти їм багатих наречених. Якщо вінок плив швидко, то дівчину очікували зміни у житті та добрий рік. Ворожіння на судженого супроводжувалися піснями, хороводами та веселощами.

А ще люди вірили, що якщо дівчина запитає у зозулі, коли буде її весілля, то птах прокує кількість років, які залишилося чекати. Саме тому, Трійця завжди вважалася дівочим святом.

Трійця 2019 в Україні: прикмети свята

У народі побутують вірування, чого не можна робити у цей святковий день. Перша прикмета – не призначати весілля, вінчання та хрещення, адже сім’ю може чекати біда. Також забороняється прибирати, шити, випікати і працювати на городі; слід уникати поганих думок, заздрощів або злості. За повір’ям, не можна купатися у водоймах, ходити в ліс або на поле – нечисті сили завдадуть шкоди.

У цей день ні в якому разі не можна порушувати спокій землі: копати землю, орати, косити траву, колоти дрова, ламати і пиляти дерева і навіть садити рослини. Інакше чекайте біди. Наступного дня працювати на землі також забороняється, однак у пошуках скарбу добра людина може знайти щось цінне для себе.

Натомість, Святу Трійцю бажано провести в молитві та роздумах про життя, відмовившись від усіх мирських турбот.

Трійця 2019 в Україні / Фото з відкритих джерел

Поселення гуцульських «гобітів» у Карпатах

У карпатській Верховині завершили другу чергу будівництва автентичного проєкту «Гобітхіл». Андрій Боєчко, один із авторів проєкту повідомив, що це не готельний комплекс і не турбаза, а окреме містечко, презентацію якого планують 4-го червня. Він також наголошує, що казкове місто-країна матиме свій герб, гімн, прапор, валюту, конституцію, декларацію про незалежність від орків тощо. Перші 10 криївок […]

Українці відзначають День Вишиванки 🌺

У третій четвер травня відзначають Всесвітній День Вишиванки.  Для українців це – не предмет одягу, а національний символ і талісман. Наші предки вірили, що вона може захистити від злих сил. Вишиванка відображає особливості регіонів України: через візерунки, кольори, нитки із використанням кори, листя та квітів. Цьогорічна тема – формування дерева роду. Мета – збереження пам`яті […]

Музей у Канзас-Сіті відвідали пінгвіни

Культурні установи продовжують змагання за увагу відвідувачів. Цього разу відмітився Канзас —> 🖼 🐧🐧🐧 Так, Музей мистецтв Нельсона-Аткінса об`єднався із міським зоопарком та запросив до себе його постійних жителів – трьох перуанських пінгвінів. Вони відвідали музей, де «уважно розглядали роботи і почували себе вельми поважно». Директор зоопарку Ренді Вістхоф відмітив, що крилатим екскурсія дуже сподобалась […]

Добірка онлайн-колекцій музеїв світу, від яких захоплює подих 🏛

Рекомендація The News&Culture👇🏻 ▪️ Виставки у Метрополітен-музеї, Нью-Йорк Музей мистецтва Метрополітен – один із найбільш відвідуваних у світі. Його засновано у 1870 році в Нью-Йорку (США). Будівлю розміщено між трьома знаковими місцями: The Met Fifth Avenue, The Met Breuer та The Met Cloisters. Музей зберігає твори мистецтва з усього світу: скарбниця рідкісних предметів, пам’ятки Стародавніх […]