fbpx
Література, Важливе Марія Старікова

Які висновки з епідемій робить світова література?

11.04.2020, 12:00

Пандемія коронавірусу – безпрецедентна історична подія, яка швидко змінює і світ, і людей. Як уникнути? Що робити? А що далі? Культурна спільнота почала проводити паралелі та піднімати рейтинги таких творів, як «Чума» Альбера Камю і «Кохання під час холери» Габріеля Гарсія Маркеса. 

Які висновки з епідемій робить світова література? – у підбірці.

 «Декамерон» 🔸 Антоніо Боккаччо

Поки у Флоренції триває апокаліпсис, десятеро містян пакують скрині і їдуть на віллу за місто, де максимально імітують нормальне життя: випивають, ласують стравами і розповідають одне одному історії. Ніякої моралі – просто люди, яким бракувало простору, й хотілося відволіктися від згадок про чуму, вживання заходів та відчуття страху. 

Прочитати

«Книга Судного дня» 🔸 Конні Вілліс

У центрі роману – студентка, якій роблять усі можливі щеплення, нашпиговують знаннями про Середньовіччя та відправляють у дослідницьку експедицію. В Англію. За часів чуми. Вакцина працює, дівчина відносно здорова, але все йде не так, бо минуле – вперте, і не хоче змінюватися.

Прочитати

«Сліпота» 🔸 Жозе Сарамаго

У невеличкому місті люди раптово починають втрачати зір через нову невиліковну хворобу, тож лікарі нічим не можуть зарадити. Зрячі, яких стає дедалі менше, починають панікувати і запроваджують суворий карантин. Жах спонукає їх втрачати дещо не менш цінне, ніж зір – свою людяність. 

Прочитати

«Голокост F» 🔸 Цезарій Збєшховський

Епідемія минула, а рештки людей б’ються із бездушними вампірами. Місце дії – технологічне майбутнє. Головний герой – безсмертний багатій Францішек Еліас, який ревно оберігає свою безсмертну душу: тіло можна змінювати безліч разів, були б ресурси, а душу – ні. 

Прочитати

«Червона чума» 🔸 Джек Лондон

У своїй повісті Джек Лондон описав крах цивілізації від загадкової хвороби, поширення якої забезпечили аероплани та інші швидкісні транспортні засоби. Колишній університетський професор Джеймс Сміт – один із небагатьох, кому вдалося вижити – розповідає онукам, як настав кінець світу, а урбаністичне суспільство замінили племена дикунів. 

Прочитати

«Смерть трави» 🔸 Джон Крістофер

Жертвою епідемії може стати не лише людина. У романі британського прозаїка Джона Крістофера хвороба загрожує рослинам. Вірус, що вирвався із китайської лабораторії, спочатку атакує посіви рису, а потім мутує і поширюється на інші злакові. Як результат – екологічна катастрофа і глобальний голод, втеча жителів із мегаполісів та інші жахи звичайного городянина, який звик купувати їжу у магазині.

Прочитати

«Орікс і Деркач» 🔸 Маргарет Етвуд

Сюжет стартує із наміру допомогти планеті: покінчити із суспільством споживання і вивести нову породу людей. Для реалізації потрібно поширити вірус, здатний знищити людство. Але людство знищуватися не бажає.

Прочитати

#art_top
#thenewsandculture
The News&Culture

Бути чи не бути?

Існує так багато напрямків, але чомусь із року в рік про жовтневі челенджі чуємо лише від художників та письменників. Може, ми чогось не знаємо? 🍁 Вирішили поміркувати, і ось що з цього вийшло. Вуличне мистецтво Воно різноманітне: ярнбомбінг (светри на деревах бачили? ото ж бо), мозаїки, трафаретні малюнки, орнаменти до святкувань. Можна збиратися у групи […]

Слони харчуються на сміттєзвалищі?

Світлина Тілахана Тармапалана перемогла у фотоконкурсі Королівського біологічного товариства (RSB). На фото стадо слонів, які харчуються на сміттєзвалищі у Шрі-Ланці. Такі випадки часто призводять до отруєння, захворювання і навіть гибелі тварин. Судді вважають, ця робота найбільш точно відображає цьогорічну тему: «Наш мінливий світ». Грошова винагорода становить $1300. Інші фотороботи, які відзначило журі: ■ Ашвін Гіртан […]

ARTEFACT – Chernobyl 33: річниця

З огляду на останні події, про які ми вже писали, пригадали один із найгучніших мистецьких заходів. Минув рік, і цей проєкт набуває дедалі більшого значення для України і світу. З 26 вересня по 6 жовтня (2019) у павільйоні Річкового вокзалу (Київ) презентували міжнародну медіа-арт виставку «ARTEFACT: Chernobyl 33». Проєкт підкреслює проблеми сучасності: фейкові новини, медіаграмотність, маніпуляція. […]

Сучасне мистецтво • Імпресіонізм

Твори імпресіоністів можуть видатися застарілими, проте колись вони здійснили революцію. Перед нами – митці XIX століття, що вийшли зі своїх майстерень назустріч новій ері у мистецтві. Їх висміювали, поки вони робили свою справу, обравши дуже вдалий момент: технологічний прогрес, поява фотографії, нові філософські ідеї. Вони писали просто на вулицях, ще не знаними тоді прийомами: швидкі […]