fbpx
Інновації, Важливе Марія Старікова

Найтихіші місця у світі

31.07.2020, 18:00

Втомившись від цивілізації, люди залишають рідні місця – щоб знайти та обжити інші. Таких історій більшає, і багатшим стає нон-фікшн про мандрівників і відлюдників, які транслюють свій досвід. Звідки тенденція?

Одна із причин – брак тиші.

Існує багато джерел шуму, більшість з яких вже невід`ємні для сучасної людини. Немає значення, де ви живете – у місті чи в селищі, у горах чи на узбережжі – «дзеньк» від повідомлення наздожене вас майже всюди.

Чи існують у природі місця без доріг, будинків, де шум – від водоспадів і щебетання птахів? На щастя, так.

До них зараховують так звані «квадратні дюйми тиші». Ми вивчили записки саундтрекерів і склали список.

1. Парк Олімпік, США

У Вашингтоні знаходиться тропічний ліс Хох. Це місце виявив акустичний еколог Гордон Хемптон, і звучить воно так. Тишу створюють папороть, мох, хвойні та листяні дерева. Щоб зберегти шумоізоляцію, він переконав три авіакомпанії змінити свої маршрути.

2. Парк Синхараджа, Шрі-Ланка

Біосферний заповідник площею 12 га. Це одне з небагатьох місць на Землі, не займаних людиною. Джунглі з рідкісними видами метеликів, птахів, рептилій і ссавців увійшли до списку «Всесвітньої природної спадщини» ЮНЕСКО.

3. Арктичний заповідник, Аляска

Регіон населяють різні, зокрема рідкісні види тварин: полярний ведмідь, вівцебик, гренландський кит. Переміщатися територією можна або спеціальними стежками, або повітряним транспортом. Вплив людини – мінімальний.

4. Кроноцький заповідник, Росія

Знаходиться на Далекому Сході і складається із тундри, гейзерів, водоспадів, термальних озер та восьми діючих вулканів. Тут майже немає туристів, зате є своя «Долина смерті» з високою концентрацією отруйних газів.

5. Заповідник Селус, Африка

Розташований у Танзанії. Це найбільший заповідник в Африці без людського втручання. Його називають «парком жирафів». Окрім довгошиїв, тут водяться слони, бегемоти, крокодили, леви і леопарди. Людські поселення заборонені, шуми створює виключно дика природа.

6. Кратер Халеакала, США

На гавайському острові Мауї знаходиться Національний парк Халеакала, його родзинка – однойменний неактивний вулкан. З кратера, який місцеві прозвали «будинок сонця», можна спостерігати схід. За даними Служби національних парків США, рівень шуму всередині складає 10 дБ (як при рівному диханні).

7. Ліс Кілдер, Англія

Професор інженерної акустики із Салфордського університету назвав це місце найтихішим у Великобританії. Ліс знаходиться далеко від міст, доріг та аеропортів. Тут можна побачити маленьких орлів, освіжитися в озері, розміститись із телескопом: місце вважається найтемнішим в Англії.

8. Парк Калахарі-Гемсбок, ПАР

Величезна екосистема, в якій водяться газелі, антилопи, зебри і гну. Червоні піщані дюни, поодинокі дерева і тиша привабливі для людей, яких тут майже не буває 🙂

Акустичні геологи називають й інші місця, в яких можна відчути тишу, а значить – почути власне дихання і серцебиття. Наприклад, печери, в яких не тече вода, одеські катакомби і безлунні кімнати (камери).

Бути чи не бути?

Існує так багато напрямків, але чомусь із року в рік про жовтневі челенджі чуємо лише від художників та письменників. Може, ми чогось не знаємо? 🍁 Вирішили поміркувати, і ось що з цього вийшло. Вуличне мистецтво Воно різноманітне: ярнбомбінг (светри на деревах бачили? ото ж бо), мозаїки, трафаретні малюнки, орнаменти до святкувань. Можна збиратися у групи […]

Слони харчуються на сміттєзвалищі?

Світлина Тілахана Тармапалана перемогла у фотоконкурсі Королівського біологічного товариства (RSB). На фото стадо слонів, які харчуються на сміттєзвалищі у Шрі-Ланці. Такі випадки часто призводять до отруєння, захворювання і навіть гибелі тварин. Судді вважають, ця робота найбільш точно відображає цьогорічну тему: «Наш мінливий світ». Грошова винагорода становить $1300. Інші фотороботи, які відзначило журі: ■ Ашвін Гіртан […]

ARTEFACT – Chernobyl 33: річниця

З огляду на останні події, про які ми вже писали, пригадали один із найгучніших мистецьких заходів. Минув рік, і цей проєкт набуває дедалі більшого значення для України і світу. З 26 вересня по 6 жовтня (2019) у павільйоні Річкового вокзалу (Київ) презентували міжнародну медіа-арт виставку «ARTEFACT: Chernobyl 33». Проєкт підкреслює проблеми сучасності: фейкові новини, медіаграмотність, маніпуляція. […]

Сучасне мистецтво • Імпресіонізм

Твори імпресіоністів можуть видатися застарілими, проте колись вони здійснили революцію. Перед нами – митці XIX століття, що вийшли зі своїх майстерень назустріч новій ері у мистецтві. Їх висміювали, поки вони робили свою справу, обравши дуже вдалий момент: технологічний прогрес, поява фотографії, нові філософські ідеї. Вони писали просто на вулицях, ще не знаними тоді прийомами: швидкі […]