Музей «Становлення української нації» Побач. Відчуй. Пишайся!
В Україні вперше відкрили сучасний інноваційний музей «Становлення української нації», у якому всього за дві години ви зможете оглянути 1600 річну історію нашої держави. В експозиції представлено 100 фігур видатних українців, 25 сюжетних композицій з MuseumSelfie, дитячий простір та 24 діорами в форматі 3D. Чому варто завітати до музею та чим він запам’ятається Вам найбільше, давайте з’ясуємо разом.
Музей займає понад 1800 кв. м, де в просторих залах організатори розмістили сюжетні композиції. Кожна деталь тут зроблена в захопливому мультимедійному форматі: ви побачите не прості експонати, а «живі» фігури, рухливі анімації, які супроводжуватимуться науковими текстами, музикою та аудіогідом.
Відкриває експозиційний зал велика свічка, зареєстрована в Книзі рекордів Гіннеса як найбільша у світі. ЇЇ вага становить 800 кг із воску з усієї України, однак далі ще цікавіше. На ній вчені зобразили спіраль ДНК усіх народів, які здавна мешкали на території України. Їх генетичний код має 9 знаків, які повторюються, проте в різній послідовності. На думку вчених, це свідчить про давній генетичний код української нації. І, все ж таки, свічка здавна вважалася сакральним символом, вона уособлює перемогу світла над темрявою, а отже – саме Життя.
Перша експозиція у музеї «Становлення української нації» – зародження трипільської культури. Тут зображено план поселення трипільської культури, їх символіка та побут.
Далі ми зустрічаємо Кия, Щека, Хорива та їх сестру Либідь, карту великого переселення слов’ян. Просуваючись, поринаємо в історію давньої Київської Русі з Ольгою, Святославом Хоробрим та Володимиром Великим. Окрема експозиція присвячена хрещенню Русі.
Кожна експозиція та фігура в музеї має свій паспорт. Це короткий опис сюжету та об’єктів, які розміщені в одному комплексі залу – науковий супровід. Увесь історичний контент музею, враховуючи тексти, малюнки, мапи розроблялися більше ніж 63-ма науковими інститутами з України та з-за кордону. Техніка затвердження паспортами фігур та експозиції дозволяє об’єднати хронологічну та історичну сюжетні лінії об’єктів, що є доволі неординарним для українських музеїв.
25 сюжетних композицій, де кожну інсталяцію супроводжує інтерактивний аудіо- та відеоконтент, запахи, пристрої віртуальної реальності – усе це допомагає відвідувачу відчути атмосферу епохи, у якій він перебуває.
«До створення проекту долучилося 37 вчених, 40 наукових організацій, 53 музеї, значна кількість культурних та громадських організацій. Усі вони брали участь у розробленні та наповненні експозицій музею, спільні зусилля окремих людей та організацій з усіх куточків Україні вивели музей на рівень національного проекту в туристичному житті України», – зазначив засновник та автор проекту Валерій Галан.
100 фігур видатних українців від Княгині Ольги до сучасних видатних постатей нашої країни. Зовнішній вигляд історичних постатей, їхній вік та одяг відповідають тому часу, коли відбувалася подія, показана в сюжеті, коли вони були на піку своєї слави чи в період найбільшого піднесення.
Унікальність представлених фігур вражає та змушує зупинитися поруч, щоб оглянути їх детальніше.
Тіло фігури виготовлене українськими скульпторами із довговічного матеріалу – силікону з пластики, який також використовують у Голлівудських фільмах. Митці продумали всі деталі: відповідність одягу та образу, справжнє вистрижене волосся, зморшки, синці, очі з протезів – максимально відображають реалістичність об’єктів.
Загалом, фігури створювалися два роки, адже виготовлення однієї може займати приблизно 2-3 місяці. Кожна з них має живий прототип, який розроблявся та доповнювався вченими від кінчиків пальців ніг до голови. Наприклад, в останньому залі скан з сучасних українських постатей робили індивідуально. Людина має пробути в спеціальній желатиновій масі, і вже потім зі зліпку скульптори доповнюють фігуру.
Щодо стародавніх деталей, як-от зброя з орнаментами або ж артефакти, також додатково описувалися вченими, і навіть створювалися у схожій кольоровій гаммі. Усі аксесуари справжні, навіть з приватних колекцій, про що свідчить їх вага.
Один із найцікавіших залів – експозиція фігури Ярослава Мудрого, відомого як одноосібного володаря Русі, який уклав дипломатичні відносини з багатьма європейськими правителями, одружуючи своїх доньок. Тут зобразили сімейне дерево князя, а також фігури членів його родини.
За переказами, одна з його доньок, рудоволоса Агнеса, навчила французів митися та слідкувати за модою. Ставши дружиною французького короля, вона привезла з дому шматок звареного мила і показала як ним користуватися. ЇЇ рудий колір волосся змушував дівчат фарбуватися. Вважається, що саме з тих часів започаткували миловаріння, а ретельний догляд за собою набув популярності.
Цілий розділ присвячений правлінню Данила Галицького. Посеред зали стоїть статуя з мечем, артефакт 1890 року, який має особливу історію. Він був знайдений у Львові під час реконструкції однієї з церков. Будівничі, копаючи яму, дістали його з двох стопок сіна.
Наступні зали присвячені козацькій добі. Тут можна побачити Богдана Хмельницького, Івана Богуна, прочитати легенду про Юрія Кульчицького та віденську каву, Івана Мазепу, оглянути мініатюри стародавніх замків.
Велика карта України з піску, який привозили волонтери, так само є прикрасою музею. За допомогою відео та сучасних предметів поруч зображені Майдани від 1991 року до сучасних подій.
Фігури видатних особистостей, яких ви безперечно знаєте, належать до другої частини експозиції: Григорій Сковорода, Петро Могила, Тарас Шевченко, Михайло Грушевський, Степан Бандера, В’ячеслав Чорновіл, Євген Патон, Микола Амосов, Ігор Сікорський, Сергій Корольов, Соломія Крушельницька, Іван Даценко, Петро Прокопович, Андрій Шептицький, Філарет, Єпіфаній, Богдан Ступка, Іван Миколайчук.
«Україна надзвичайно багата талановитими людьми, і саме наша нація зробила великий внесок у розвиток сучасної Європи, як-от: проведення хірургічних, математичних та інших наукових досліджень. Наприклад, українські вчені винайшли ліки для боротьби з лейкемією, а за їх кращими медичними схемами працюють іноземні лікарі. Освіта зародилася на давніх українських теренах. Ми маємо цим пишатися», – розповідає Діана Груць, менеджер із зв`язків із громадськістю музею “Становлення української нації”.
Остання частина виставки присвячена подіям українсько-російської війни, для якої значну кількість предметів, як-от відео, фото, військові речі передали хлопці волонтери.
Завершує музейну експозицію – зал з сучасними українцями, де також розміщена книга для відгуків. Інколи, враженим відвідувачам аби залишити відгук необхідно постояти в черзі.
«У музеї відтворена історія українців та наших пращурів. Ми плануємо відкрити музеї у Дніпропетровську – про козацтво, у Львові – про Львів в особистостях. В останньому ми маємо показати 8 державних утворень і 12 народів, які в давнину жили між собою на одній території. Найголовніше, що ми ставимо перед собою мету – показати історію, якою вона є та об’єднати українців на історичному підґрунті», – наголосив Валерій Галан, засновник проекту «Музей становлення нації».
Фото: Музей “Становлення української нації”, Оксана Харьковчук