fbpx
Персони, Важливе, Про культуру Галина Капустинська

Голоси, які варто почути

18.10.2019, 10:00

This slideshow requires JavaScript.

У Національному музеї Голодомору-геноциду представили виставку «Голоси з-за океану». Виставковий проєкт присвячений спогадам про Голодомор австралійців українського походження, для яких «Життя – найбільша цінність».

Виставка «Голоси з-за океану» через фотографії та спогади, оформлені у вигляді листів, розповідає особисті історії про Голодомор 1932–1933 років двадцяти однієї людини із 13-ти областей України. Після 30-х років ХХ століття очевидці емігрували до Австралії, де їх і розшукали куратори проєкту – австралійки українського походження – аби зібрати свідчення та зберегти пам’ять про один із найбільших геноцидів людства.

Історія кожного героя – унікальна. Листи-спогади об’єднують голоси мешканців великих міст та сіл; людей різних суспільних прошарків, що зумовило різний досвід виживання під час Голодомору. Обличчя цих людей назавжди задокументовані чорно-білими фотографіями.

За усмішками вже австралійських літніх людей приховуються історії  українських дітей, які пережили геноцид.

Навіть з огляду на кілометри суші й океанів між українцями, їх завжди буде єднати національна ідентичність, мова, історія й колективна пам’ять, зокрема і про Голодомор.  Відвідувачі, усвідомлюючи зв’язок зі свідками-австралійцями, заснований на спільному коді нації, зможуть написати листи у відповідь тим, чиї історії схвилювали, вразили та запам’яталися найбільше.

«На світлинах зображені чоловіки та жінки  із 13 областей України. Тут ми бачимо людей, які дивляться Вам у вічі. Портрети ніби розповідають свої історії. Тож відчуття, які виникають, не залишають байдужими нікого», – пояснює Ірина Курганська.

Під кожним фото – папка зі спогадами про Голодомор. Прочитавши навіть одну розповідь можна відчути, як у ті часи люди знаходили в собі сили боротися за власне життя.

«Це були тяжкі часи для України. Не було, що їсти: люди голодували, їхні тіла пухли, вони їли все, що бачили – включно з котами і собаками, і люди боялися одне одного і ховалися від решти», –  згадує Уляна Женчик (Голованенко).

У музеї поруч з книгою для відгуків розмістили спеціальну скриньку, аби кожен міг виразити емоції, які відчув. Бажаючі можуть залишити листа людині, чия історія їх найбільше вразила. Зараз виставка налічує близько 20 листів, а кількість послань постійно зростає.

Люди, чиї історії ви можете прочитати на виставці, пережили жахливі часи, але змогли стати символом незламності українського духу.

Фото: Галина Капустинська, Оксана Харьковчук

Офіційний сайт

Facebook

Бути чи не бути?

Існує так багато напрямків, але чомусь із року в рік про жовтневі челенджі чуємо лише від художників та письменників. Може, ми чогось не знаємо? 🍁 Вирішили поміркувати, і ось що з цього вийшло. Вуличне мистецтво Воно різноманітне: ярнбомбінг (светри на деревах бачили? ото ж бо), мозаїки, трафаретні малюнки, орнаменти до святкувань. Можна збиратися у групи […]

Слони харчуються на сміттєзвалищі?

Світлина Тілахана Тармапалана перемогла у фотоконкурсі Королівського біологічного товариства (RSB). На фото стадо слонів, які харчуються на сміттєзвалищі у Шрі-Ланці. Такі випадки часто призводять до отруєння, захворювання і навіть гибелі тварин. Судді вважають, ця робота найбільш точно відображає цьогорічну тему: «Наш мінливий світ». Грошова винагорода становить $1300. Інші фотороботи, які відзначило журі: ■ Ашвін Гіртан […]

ARTEFACT – Chernobyl 33: річниця

З огляду на останні події, про які ми вже писали, пригадали один із найгучніших мистецьких заходів. Минув рік, і цей проєкт набуває дедалі більшого значення для України і світу. З 26 вересня по 6 жовтня (2019) у павільйоні Річкового вокзалу (Київ) презентували міжнародну медіа-арт виставку «ARTEFACT: Chernobyl 33». Проєкт підкреслює проблеми сучасності: фейкові новини, медіаграмотність, маніпуляція. […]

Сучасне мистецтво • Імпресіонізм

Твори імпресіоністів можуть видатися застарілими, проте колись вони здійснили революцію. Перед нами – митці XIX століття, що вийшли зі своїх майстерень назустріч новій ері у мистецтві. Їх висміювали, поки вони робили свою справу, обравши дуже вдалий момент: технологічний прогрес, поява фотографії, нові філософські ідеї. Вони писали просто на вулицях, ще не знаними тоді прийомами: швидкі […]