«Дезеленізація» – мистецький проект про міське озеленення
За підтримки Фонду ім. Гайнріха Бьолля в Україні у художній галереї «BURSA gallery» представили мистецький проект «Дезеленізація» на соціальну тематику.
Проблема міського озеленення стала головною темою виставки, яку організували ініціатива DE NE DE, запросивши українських художників і громадських активістів.
Про значення проекту розповів Павло Калюк, громадський активіст та один із асистентів виставки «Дезеленізація»:
«Цією темою я зацікавився близько 4 років назад, коли біля мого дому спиляли дерево висотою в 5 поверхів. Я почав відчувати відсутність тіні. Головна цінність дерева в місті – це його крона, яка кидає прохолодну тінь, оскільки міста перегріваються, створюючи ефект теплового мішка
Це все марафон. Якщо люди постійно намагатимуться змінювати стан речей, зростатиме кількість небайдужих ентузіастів, які привертатимуть більше уваги питанням вирубки дерев та озеленення міста. Чому відбувається вирубка дерев? Це добре чи погано? Якщо погано, то чим можна цьому зарадити?».
Для участі в проекті у соціальних мережах було запропонувано підписати фото, які пов’язані з проблемами руйнування дерев у місті з хештегом «дезеленізація».
Тож на виставці представлені роботи художників, а також фотографії місцевих жителів, які не байдужі до минулого та сучасного озеленення міста.
«Виставка присвячена природі та озелененню міста. Кожен має свою думку щодо питання озеленення міст та вирубки дерев. Деякі люди хочуть, щоб дерева були оброблені таким чином, щоб вони не падали та не травмували нікого. Однак, інші люди вважають, що результати такого лікування занадто страшні, щоб дивитися на них, тож вони відчувають жаль до дерев. Так, мені шкода дерев, але якщо при сильному вітрі дерево впаде на людину, або зламає машину, то краще зрізати це дерево. Я за озеленення міста, але я маю довіряти фахівцям, компетентним у цьому питанні», – розповідає Наталя, відвідувачка виставки.
У рамках виставки можна побачити різні підходи радянських проектів до озеленення, документації активістів та творче переосмислення художників, за допомогою яких зробити власні висновки щодо сучасних тенденцій міського озеленення.
Проект «Дезеленізація» також включив серію лекцій, кінопоказів, презентацій та дискусій, в яких взяли участь усі бажаючі.
«Я вже 7 разів відвідував цю виставку і відкрив для себе багато цікавих речей, оскільки ми навіть не замислюємося, що може бути особлива наукова область, пов’язана з деревами. Кожна подія в межах виставки була цікава по-своєму. Цікаво було дізнатися, як зараз кронують старі дерева, зменшують або перетворюють на декоративні предмети та висаджують нові у порівнянні з радянськими часами. Все це змушує думати. В цьому є і наука, і мистецтво, і певною мірою культурний компонент», – ділиться своїми враженнями Кирил Орлов, відвідувач виставки «Дезеленізація».
Фонд імені Гайнріха Бьолля, за допомогою якого організований проект, є частиною Зеленого політичного руху, який розвинувся в цілому світі як альтернатива традиційним ідеологіям. Він надає мистецтву та культурі можливість бути представленими суспільству, підтримуючи проекти, які спрямовані для вирішення проблем екології, прав людини, демократії та самовизначення.
Зелені насадження прикрашають вулиці та площі міст, забезпечують їх жителів киснем, укріплюють ґрунти та створюють тінь. Проте, якщо подивитися на зелені ділянки міст на гугл-мапах, прогулятися деякими вулицями сьогодні та порівняти з тим, що було 5-10 років назад, то можна побачити велику різницю: міста дуже швидко лисіють.
«Сподіваюся, що ця виставка буде показана також в інших містах, оскільки вона складається з добре підібраних матеріалів і дуже компактна. Загальновідомим фактом є те, що проблема вирубки дерев є спільною для багатьох інших міст України», – наголосив Петро Павлюк.
Концепція озеленення заслуговує більшої уваги, оскільки стосується важливого екологічного питання України.