fbpx
Мистецтво, Про культуру Марія Старікова

Чому японська типографія «не така, як всі»?

11.03.2020, 18:00

Роботи японських дизайнерів вирізняються з-поміж інших, навіть попри глобалізацію та змішування стилів. 

У сучасній японській мові співіснують три системи письма: ієрогліфи – кандзі, силабічні абетки – катакана та хіраґана, і латинські літери – ромадзі. Японське письмо має різні варіанти нахилу. Східний вертикальний передбачає нахил справа наліво, а західний горизонтальний – зліва направо.

Такий мікс вирізняє постери і типографію у цілому. Дизайнерка Katya Tinmey (Росія) дослідила й узагальнила техніки роботи з текстом:

  • Текст як ілюстрація. Ієрогліфи походять від піктограм, але зберегли свою ілюстративність. Наприклад, постер «Ліс», який художник Ryuichi Yamashiro створив для підтримки кампанії на захист лісу.
  • Японська мова налічує близько 6 000 ієрогліфів. Дизайнери не стільки розробляють шрифти, скільки малюють від руки, тому кожен постер має унікальний шрифт.
  • Часто простір заповнюють текстом. Повністю. Вважають, це робить постер більш інформативним, а значить і більш функціональним.(функціональнішим)
  • «Сітка» або техніка відцентрованої композиції: головний текст розміщено у центрі, а ілюстрації розходяться в різних напрямках, ніби сонячне світло.
  • Текст попри краї постера – техніка, протилежна до попередньої. Текст розташовано попри краї постера, а центр залишається порожнім.
  • Дизайнери часто поєднують різні мови, особливо англійську. Таким чином вони прагнуть зробити постер більш інформативним та пластичним.

Бути чи не бути?

Існує так багато напрямків, але чомусь із року в рік про жовтневі челенджі чуємо лише від художників та письменників. Може, ми чогось не знаємо? 🍁 Вирішили поміркувати, і ось що з цього вийшло. Вуличне мистецтво Воно різноманітне: ярнбомбінг (светри на деревах бачили? ото ж бо), мозаїки, трафаретні малюнки, орнаменти до святкувань. Можна збиратися у групи […]

Слони харчуються на сміттєзвалищі?

Світлина Тілахана Тармапалана перемогла у фотоконкурсі Королівського біологічного товариства (RSB). На фото стадо слонів, які харчуються на сміттєзвалищі у Шрі-Ланці. Такі випадки часто призводять до отруєння, захворювання і навіть гибелі тварин. Судді вважають, ця робота найбільш точно відображає цьогорічну тему: «Наш мінливий світ». Грошова винагорода становить $1300. Інші фотороботи, які відзначило журі: ■ Ашвін Гіртан […]

ARTEFACT – Chernobyl 33: річниця

З огляду на останні події, про які ми вже писали, пригадали один із найгучніших мистецьких заходів. Минув рік, і цей проєкт набуває дедалі більшого значення для України і світу. З 26 вересня по 6 жовтня (2019) у павільйоні Річкового вокзалу (Київ) презентували міжнародну медіа-арт виставку «ARTEFACT: Chernobyl 33». Проєкт підкреслює проблеми сучасності: фейкові новини, медіаграмотність, маніпуляція. […]

Сучасне мистецтво • Імпресіонізм

Твори імпресіоністів можуть видатися застарілими, проте колись вони здійснили революцію. Перед нами – митці XIX століття, що вийшли зі своїх майстерень назустріч новій ері у мистецтві. Їх висміювали, поки вони робили свою справу, обравши дуже вдалий момент: технологічний прогрес, поява фотографії, нові філософські ідеї. Вони писали просто на вулицях, ще не знаними тоді прийомами: швидкі […]