fbpx
Архітектура Шубенкова Т.

Австрійська бібліотека

13.05.2019, 12:00

© Austrian National Library/Hloch

У продовження теми « Рік української культури в Австрії» не можна залишити поза увагою проект «Австрійські бібліотеки за кордоном», який виник ще наприкінці 80-х років за ініціативи Федерального міністерства європейських та закордонних справ Австрії і досі має своє успішне продовження в Україні. За проектом передбачалось створення Австрійських бібліотек насамперед в університетських містах (на сьогодні 65)  переважно в країнах Центральної та Південно-Східної Європи (28 країн). Пропозицію Відня про створення своїх інституцій в Україні, які б репрезентували  сферу науки і культури, українською стороною було прийнято із захопленням. Тисячі томів історичної та художньої літератури  направлялись з Відня в  міста України (Київ, Харків, Львів, Чернівці, Дрогобич).

У листопаді 1992 року Національна бібліотека України ім. В. І. Вернадського в місті Києві отримала від Австрії неоцінений дар – універсальну книжкову колекцію німецькою мовою . Таким чином Австрійська бібліотека увійшла до складу Відділу міжнародної інформації та зарубіжних зв’язків  Національної бібліотеки. Першочерговим завданням Австрійської бібліотеки  є забезпечення науково-дослідних установ, громадських організацій, іноземних  представництв та широкого читацького загалу інформацією про історію, культуру, науку і сучасне життя Австрії.

Формування фонду Австрійської бібліотеки продовжується і зараз  через Федеральне міністерство європейських та закордонних справ Австрії. Завдяки цьому бібліотека отримує близько 80 % усіх нових, найбільш актуальних надходжень австрійських видавництв. Решта 20% належать подарунковим виданням інших установ та приватних осіб  Австрії та України. На сьогоднішній день   фонд  Австрійської бібліотеки складає  більше 15 000 одиниць зберігання, які опрацьовані і введені до наукового і культурного обігу мовознавців, літературознавців, філософів, економістів, істориків тощо. До послуг читачів також – значна аудіо- та відеотека, а також ілюстративний матеріал.

Крім видань німецькою та іншими європейськими мовами головним чином гуманітарного характеру, важливе місце у бібліотечній колекції займають наукові дослідження, переклади та видання, що з’явились за останні 20 років в Україні та Росії. Багато авторів цих праць родом з території сучасної України – Буковини та Галичини, що входили свого часу до складу Австро-Угорщини. Серед них видатні письменники Йозеф Рот, Леопольд фон Захер-Мазох, Карл-Еміль Францоз, Пауль Целан, Роза Ауслендер; філософи Мартін Бубер та Манес Шпербер; імунолог Карл Ландштайнер та інші.

Формування інформаційних ресурсів Австрійської бібліотеки передбачає також поповнення локальних баз даних «Історія Австрії. Бібліографія» та «Зарубіжна Австріяка» в Україні (Зарубіжна Austriaca – публікації щодо  Австрії, які були видані за кордоном) www.oesterreich-bibliotheken.at. Бази забезпечують оперативний доступ до них широкому колу користувачів і надають можливість обміну інформацією між Австрійськими бібліотеками в Україні та за її межами.                      

Австрійська бібліотека крім надання широкого спектру інформаційно-бібліотечних послуг – доступу до Інтернет-ресурсів всіх Австрійських бібліотек за кордоном (Österreich-Bibliotheken im Ausland) готує  також  тематичні довідки; оперативно задовольняє запити користувачів; надає консультації з методики бібліографічного пошуку та використання довідково-бібліографічного апарату Бібліотеки; крім того надає методичну допомогу читачам по складанню списків літератури до наукових праць; поширює інформацію за програмою вузів України: «Країнознавство»; «Зарубіжна література»; надає фахові консультації та допомогу при написанні дипломних та курсових робіт, дисертацій.

Од же  Австрійська бібліотека, як складова відділу міжнародної інформації та зарубіжних зв’язківки Національної бібліотеки України ім. В. І. Вернадського, з часом стала механізмом, завдяки якому розпочалася та ведеться наукова та культурна співпраця між Україною і Австрією.

Свій вклад у  справу поглиблення наукового та культурного співробітництва між Австрією та Україною в рамках року  української культури в Австрії  прагне внести і Книжковий фонд Центру інформаційних ресурсів Державного навчально-наукового закладу післядипломної освіти  «Дипломатична академія України імені Геннадія Удовенка при Міністерстві закордонних справ», створивши книжкову виставку та її онлайн версію «Австрія і Україна на історичних перехрестях»

Для довідки:  Книжковий фонд Центру інформаційних ресурсів  Дипломатичної академії становить більше 18 тис. примірників профільної літератури. До його складу входять наукові, науково-популярні, довідкові, періодичні, навчальні, інформаційно-бібліографічні видання українською, російською та іноземними мовами (на традиційних та електронних носіях інформації). Особлива частина фонду належить архівним матеріалам, що складаються з авторефератів магістерських, дисертаційних робіт, особистого архіву Міністра Закордонних справ України (1994-1998) Г.Й. Удовенка.

Бути чи не бути?

Існує так багато напрямків, але чомусь із року в рік про жовтневі челенджі чуємо лише від художників та письменників. Може, ми чогось не знаємо? 🍁 Вирішили поміркувати, і ось що з цього вийшло. Вуличне мистецтво Воно різноманітне: ярнбомбінг (светри на деревах бачили? ото ж бо), мозаїки, трафаретні малюнки, орнаменти до святкувань. Можна збиратися у групи […]

Слони харчуються на сміттєзвалищі?

Світлина Тілахана Тармапалана перемогла у фотоконкурсі Королівського біологічного товариства (RSB). На фото стадо слонів, які харчуються на сміттєзвалищі у Шрі-Ланці. Такі випадки часто призводять до отруєння, захворювання і навіть гибелі тварин. Судді вважають, ця робота найбільш точно відображає цьогорічну тему: «Наш мінливий світ». Грошова винагорода становить $1300. Інші фотороботи, які відзначило журі: ■ Ашвін Гіртан […]

ARTEFACT – Chernobyl 33: річниця

З огляду на останні події, про які ми вже писали, пригадали один із найгучніших мистецьких заходів. Минув рік, і цей проєкт набуває дедалі більшого значення для України і світу. З 26 вересня по 6 жовтня (2019) у павільйоні Річкового вокзалу (Київ) презентували міжнародну медіа-арт виставку «ARTEFACT: Chernobyl 33». Проєкт підкреслює проблеми сучасності: фейкові новини, медіаграмотність, маніпуляція. […]

Сучасне мистецтво • Імпресіонізм

Твори імпресіоністів можуть видатися застарілими, проте колись вони здійснили революцію. Перед нами – митці XIX століття, що вийшли зі своїх майстерень назустріч новій ері у мистецтві. Їх висміювали, поки вони робили свою справу, обравши дуже вдалий момент: технологічний прогрес, поява фотографії, нові філософські ідеї. Вони писали просто на вулицях, ще не знаними тоді прийомами: швидкі […]