fbpx
Музика, Інновації, Важливе Марія Старікова

Платівка, створена природою

20.07.2020, 18:00

Як шумить морський вітер? Як – гірський? А лісовий? Це досліджують представники рідкісної професії – екологи-акустики. Їх називають саундтрекерами.

Американець Гордон Хемптон фіксує звуки природи. За документальний фільм «Зникаючий хор світанку» чоловік отримав Еммі. На його рахунку – 20 000 аудіо: від Австралії до Аляски, джунглі та пустелі. Їх використовують у кіно, комп`ютерних програмах та іграх.

Багатьом професія здається ідеальною: хіба важко знайти звук, записати і відтворити? Ще й подорожі на додачу! Краса!

Це романтизація. Якісь звуки вимагають зусиль, якісь – дуже рідкісні, а деякі на межі зникнення. Ми щоденно створюємо нові, і нам постійно не вистачає. Ми оточуємо себе штучними в той час, як знищуємо природні. Більшість ми ніколи не чули. А може, вже ніколи й не почуємо – через шум.

Людська діяльність нищить джерела звуків, перекриває їх іншими: літаки, машини, будівництво. Тихих місць, про які ми постійно мріємо, стає дедалі менше.

Існує багато звуків людського походження, які гармоніюють із природними: гавайська гітара, дитяче воркування, кроки. Звук стає суб`єктивним, коли виходить за межі факту і набуває нових значень.

Критерій «тиші» – відсутність техногенного.

«Людям потрібні два вуха, щоб почути голос навколишнього світу. Мій мікрофон – мій помічник. Він усе чує. Програючи записи, я постійно виявляю те, що пропустив. Але ніякої обробки».

У віці 27 років Гордон залишив аспірантуру. Йому подобались природні місця та звуки, які він фіксував, оскільки самі місця швидко зникали.

«9 років я займався дослідженнями і намагався отримати кредит, щоб документувати екзотичне. Співробітники банку сміялися з мене. Я заробив, скільки зміг, і взяв відпустку. 10 років потому отримав грант від Фонду Ліндберга, потім – від Національного фонду мистецтв».

Гордон радить: опинившись у новому місці, треба слухати всі звуки разом, а не кожен окремо. Почути місце означає зануритись у нього.

Бути чи не бути?

Існує так багато напрямків, але чомусь із року в рік про жовтневі челенджі чуємо лише від художників та письменників. Може, ми чогось не знаємо? 🍁 Вирішили поміркувати, і ось що з цього вийшло. Вуличне мистецтво Воно різноманітне: ярнбомбінг (светри на деревах бачили? ото ж бо), мозаїки, трафаретні малюнки, орнаменти до святкувань. Можна збиратися у групи […]

Слони харчуються на сміттєзвалищі?

Світлина Тілахана Тармапалана перемогла у фотоконкурсі Королівського біологічного товариства (RSB). На фото стадо слонів, які харчуються на сміттєзвалищі у Шрі-Ланці. Такі випадки часто призводять до отруєння, захворювання і навіть гибелі тварин. Судді вважають, ця робота найбільш точно відображає цьогорічну тему: «Наш мінливий світ». Грошова винагорода становить $1300. Інші фотороботи, які відзначило журі: ■ Ашвін Гіртан […]

ARTEFACT – Chernobyl 33: річниця

З огляду на останні події, про які ми вже писали, пригадали один із найгучніших мистецьких заходів. Минув рік, і цей проєкт набуває дедалі більшого значення для України і світу. З 26 вересня по 6 жовтня (2019) у павільйоні Річкового вокзалу (Київ) презентували міжнародну медіа-арт виставку «ARTEFACT: Chernobyl 33». Проєкт підкреслює проблеми сучасності: фейкові новини, медіаграмотність, маніпуляція. […]

Сучасне мистецтво • Імпресіонізм

Твори імпресіоністів можуть видатися застарілими, проте колись вони здійснили революцію. Перед нами – митці XIX століття, що вийшли зі своїх майстерень назустріч новій ері у мистецтві. Їх висміювали, поки вони робили свою справу, обравши дуже вдалий момент: технологічний прогрес, поява фотографії, нові філософські ідеї. Вони писали просто на вулицях, ще не знаними тоді прийомами: швидкі […]