fbpx
Свята та традиції, Важливе Оксана Харьковчук

11 листопада. День в історії: свята, іменини, найцікавіші дати, видатні особистості – The News&Culture

11.11.2019, 12:00

Свята

1918 – День пам’яті (День перемир’я). День незалежності Польщі.

11 листопада 1918 було підписано Комп’єнське перемир’я між її учасниками (країнами Антанти і Німеччиною), що ознаменувало завершення Першої світової війни.

У Польщі святкують День незалежності. Подія відбулася після завершення Першої світової війни, коли Польща проголосила незалежний статус від Австрії, Московії та Німеччини.

2008 – у світі вперше відзначили Міжнародний день енергозбереження. Свято засновано за ініціативи міжнародної екологічної мережі SPARE для привернення уваги до раціонального використання ресурсів та розвитку поновлюваних джерел енергії.

11 листопада вважається Днем святого Мартіна – міжнародне свято на честь пам’яті про єпископа Мартіна Турского, покровителя бідних, нищих, біженців, пастухів, виноградарів і мельників. (St. Martin’s Day).

11 листопада в народі віддають честь пам’яті святої мучениці Анастасії Римляниної, заступниці овець і баранів, та святого Аврамія Ростовського, покровителя вівчарів.  З цього дня селяни починали прясти нитки та шити теплий одяг з овечої вовни.

Іменини

Чоловічі: Андрій, Василь, Віктор, Євген, Іван, Кирило, Кузьма, Клавдій, Марк, Микола, Наум, Леонід, Олексій, Павло, Пилип, Тимофій, Філіп.

Жіночі: Анастасія, Анна (Ганна), Марія.

 

Найцікавіші дати

1790 — до Королівства Великої Британії з Китаю вперше завезені хризантеми.

1859 — побачила світ поема Тараса Шевченка «Марія», відома за соціально-філософський зміст та біблійні мотиви.

1889 — місто Вашингтон став 42-м штатом США.

1925 — Луї Армстронг записав перші пластинки зі своєю групою Hot Five.

1930 — запатентований газовий холодильник, винахід Альберта Ейнштейна та Лео Сіларда.

1940 — у США випущені перші автомобілі марки «Джип». American Bantam Reconnaissance Car (1940).

1952 — у Каліфорнії продемонстрована дія першого відеомагнітофона.

1983 — американський інформатик Фред Коен продемонстрував перший у світі комп’ютерний вірус на безпековому семінарі в США. Програма захоплювала керування комп’ютером робила власні копії, «заражала» систему і поширювалась на інші пристрої. Тривалість: від 5хв до 1 год.

1987 — картина Ван Гога «Іриси» продана за рекордну суму на той час — $53,6 млн. Нині Іриси оцінюються в 109,4 млн.доларів.

1994 — Білл Гейтс встановив рекордну ціну для рукописів (30,8 млн доларів), придбавши 72-сторінкову працю «Кодекс Лестера» (The Codex Leicester) Леонардо да Вінчі на аукціоні Сотбіс в Нью-Йорку.

У цей день народилися

1513 — Станіслав Оріховський, український філософ доби Відродження.

1579 — Франс Снейдерс, фламандський художник.

1821 — Федір Достоєвський, російський письменник («Злочин і кара»).

1835 — Маттіас Йокумссон, національний поет Ісландії та автор ісландського державного гімну (†1920).

1837 — Артур Ґроттґер, польський художник, провідний представник романтизму в польському мистецтві, автор циклу творів на тему повстання 1863—1864 рр.

1849 — Калашников Василь, російський винахідник річкових пароплавів.

1863 — Поль Синьяк, французький художник-імпресіоніст («Піщаний берег моря»).

1868 — Жан Едуар Вюйяр, французький художник, представник символізму й модерну.

1889 — Остап Вишня (Павло Михайлович Губенко), український письменник-сатирик (Зенітка, Весна-красна, Вишневі усмішки).

1919 — Юхим Березін, український актор, член дуету «Тарапунька і Штепсель».

1919 — Ольга Кусенко, українська актриса.

1922 — Курт Воннеґут, американський письменник-фантаст.

1928 — Карлос Фуентес, мексиканський письменник.

1945 — Данієль Ортега Сааведра, президент Нікарагуа (1985-90, від 2007 р.).

1958 — Вадим Сікорський, український актор та режисер львівського театру імені Марії Заньковецької, заслужений діяч мистецтв України.

1962 — Демі Мур, американська акторка (Рядова Джейн, Тепер і потім, Пара хороших чоловіків, Лист Скарлет, Непристойна пропозиція, Сьомий знак, Колір ночі, Стриптиз, Вибір).

1974 — Леонардо Ді Капріо, американський актор, лауреат премії «Оскар» за найкращу чоловічу роль у фільмі «Легенда Г’ю Гласса» (2016).

 

У цей день пішли з життя

1855 — Серен К’єркегор, данський філософ і теолог, основоположник екзистенціалізму.

1911 — Володимир Ніколаєв, український архітектор російського походження.

1945 — Ольга Косач-Кривинюк, українська письменниця, літературознавця, перекладачка, етнографиня, лікарка. Дочка Олени Пчілки та Петра Косача, сестра Лесі Українки.

1946 — Микола Бурденко, видатний хірург українського походження, один із творців нейрохірургії, перший президент Академії медичних наук СРСР.

1975 — Володимир Ласовський, український художник, мистецтвознавець та критик, учень Мистецької школи Олекси Новаківського.

1976 — Александр Колдер, відомий американський скульптор, автор «мобілей» — кінетичних скульптур, які приводяться в рух електрикою або вітром.

2005 — Пітер Друкер, американський економіст австрійського походження, який вважається батьком сучасної теорії менеджменту.

2007 — Делберт Манн, американський режисер кіно і телебачення. Отримав премію «Оскар» за дебютний фільм «Марті». Режисер фільмів «Любов під в’язами», «Джейн Ейр», «На західному фронті без змін».

2015 — Юнгвальд-Хількевич Георгій Емілійович, український і російський кінорежисер, сценарист, художник. Заслужений діяч мистецтв України (1995).

11 листопада. День в історії: свята, іменини, найцікавіші дати, видатні особистості / Фото з відкритих джерел

Бути чи не бути?

Існує так багато напрямків, але чомусь із року в рік про жовтневі челенджі чуємо лише від художників та письменників. Може, ми чогось не знаємо? 🍁 Вирішили поміркувати, і ось що з цього вийшло. Вуличне мистецтво Воно різноманітне: ярнбомбінг (светри на деревах бачили? ото ж бо), мозаїки, трафаретні малюнки, орнаменти до святкувань. Можна збиратися у групи […]

Слони харчуються на сміттєзвалищі?

Світлина Тілахана Тармапалана перемогла у фотоконкурсі Королівського біологічного товариства (RSB). На фото стадо слонів, які харчуються на сміттєзвалищі у Шрі-Ланці. Такі випадки часто призводять до отруєння, захворювання і навіть гибелі тварин. Судді вважають, ця робота найбільш точно відображає цьогорічну тему: «Наш мінливий світ». Грошова винагорода становить $1300. Інші фотороботи, які відзначило журі: ■ Ашвін Гіртан […]

ARTEFACT – Chernobyl 33: річниця

З огляду на останні події, про які ми вже писали, пригадали один із найгучніших мистецьких заходів. Минув рік, і цей проєкт набуває дедалі більшого значення для України і світу. З 26 вересня по 6 жовтня (2019) у павільйоні Річкового вокзалу (Київ) презентували міжнародну медіа-арт виставку «ARTEFACT: Chernobyl 33». Проєкт підкреслює проблеми сучасності: фейкові новини, медіаграмотність, маніпуляція. […]

Сучасне мистецтво • Імпресіонізм

Твори імпресіоністів можуть видатися застарілими, проте колись вони здійснили революцію. Перед нами – митці XIX століття, що вийшли зі своїх майстерень назустріч новій ері у мистецтві. Їх висміювали, поки вони робили свою справу, обравши дуже вдалий момент: технологічний прогрес, поява фотографії, нові філософські ідеї. Вони писали просто на вулицях, ще не знаними тоді прийомами: швидкі […]